sobota, 23 czerwca 2012

Grzegorz Miecugow co przypadkiem napisał "Przypadek"


Powieść "Przypadek" to pierwsza książka beletrystyczna Grzegorza Miecugowa. Nazwisko autora, który jest znanym dziennikarzem telewizyjnym, może sugerować, że "Przypadek" to powieść z kluczem.Jednak czytelnik nie znajdzie w niej żadnych odniesień do polityki,którą autor zajmuje się na co dzień. "Przypadek" to opowieść o nieufności i próbie ucieczki od własnego losu człowieka, który przeżył silny wstrząs emocjonalny. Wartka, momentami sensacyjna akcja osadzona jest w polskich i niemieckich realiach czasu kryzysu ekonomicznego.


Tak to mogę określić bo takie są moje wrażenia i odczucia po lekturze.
No i mam trudny orzech do zgryzienia. Dlaczego? Bo otrzymałam książkę do recenzji od wydawnictwa. Bo to pierwsza książka Grzegorza Miecugowa, którą przeczytałam i miałam w ogóle ochotę przeczytać. Bo książka wzbudziła we mnie mieszane uczucia a z każdą upływającą minutą coraz bardziej rozumiem przesłanki autora. Takich „bo” mogłabym wymienić jeszcze kilka. 

Marcin Szuster, główny bohater książki, przypadkiem widzi w domu swojego szefa, swoją ukochaną Martę. A widzi ją w niedwuznacznej sytuacji. Dwoje bliskich mu osób zadało cios Marcinowi w samo serce bowiem szef to ktoś komu Marcin ufał a Marta to jego narzeczona i również bliska mu i zaufana osoba. Zaczyna się dziać. Niby wszystko zaplanowane ale jak to w życiu bywa dalsze losy zależą od przypadków.  Marcin zaplanował coś, czego jeszcze czytelnik do końca nie wie. Może się domyślać. Szczegóły planów Szustera wychodzą na jaw w miarę przewracania kartek w książce. Długo mogłabym wymienią co się dzieje w życiu bohatera, kogo spotyka, co planuje zrobić a co robi w rzeczywistości. Co mu się uda a co nie i dlaczego. 

Konkluzja autora jest taka, że życia zaplanować się nie da bo nie mamy na wszystko wpływu nawet gdy nam się tak wydaje. I nawet gdy napiszemy sobie w punktach na kartce co chcemy zrobić i dokąd zmierzamy to życie i tak pisze własne scenariusze. Nie zawsze to co widzimy jest tym co nam podpowiada nasza wyobraźnia. Czasami widzimy tylko część obrazka a resztę sami sobie dopowiadamy. Nie, nie sami. To nasz mózg dopisuje resztę. Po lekturze „Przypadku” wiemy, że nie zawsze mózg dobrze nam podpowiada. Nie, to też źle napisałam. Nie trzeba przecież książki czytać, żeby wiedzieć, że mózg nie zawsze nam dobrze podpowiada.

Czy książka dobrze się kończy? Ona nigdy nie opisywała złych sytuacji czy złego życia więc nie mogę napisać, że dobrze czy źle się kończy. Dla jednego to co dobre będzie dobre a dla drugiego to będzie złe. Określenia „dobre” czy „złe” to określenia umowne i zależne od naszych wartości. Musicie więc najpierw sami przeczytać „Przypadek” aby określić jak dla Was kończą się losy bohatera. Dla mnie kończy się normalnie a opowiada o życiu każdego z nas. Nie ma zaskakujących wątków. Bohaterowie są przewidywalni. No, prawie są przewidywalni. Nie rozumiem pewnych zachować Szustera bo po jasną cholerę w hotelu zrobił bałagan i swoją krwią ubrudził łazienkę a do swojego pokoju zniósł z restauracji szklanki po innych gościach? Nie rozumiem po co autor wymyślił taką sytuację? Dla mnie w żaden sposób nie miało to wpływu na dalsze jego losy czy postępowanie policji w poszukiwaniach. 

Na początku dobrze mi się czytało książkę Grzegorza Miecugowa ale w miarę poznawania losów bohaterów miałam wrażenie, że wszystko spowalnia. Że bohaterowie są jacyś tacy bez życia, powolni, powoli się ruszają, mówią, myślą. Że są ślamazarni i anemiczni trochę. Czytając miałam wrażenie, że sama czytam tak wolno jak dzieje się akcja w książce. Ale brak szybkości spowodowane było chyba tym, że ja tak postrzegam autora książki. Trochę tak bez ikry, bez jaj jak ja to mówię. Mam nadzieję, że autor i Wy źle mnie nie zrozumiecie. Nie znam osobiście Grzegorza Miecugowa ale tak go odbieram i już. Jestem przeciwnością autora pod tym względem bo często słyszę, że jestem w gorącej wodzie kąpana i pewnie dlatego tak odebrałam bohaterów. Na blogu Magdaleny przeczytałam, że autor podobno pisał tę książkę stojąc w korku. I to by się zgadzało i odpowiadało na pytanie dlaczego książka i bohaterowie nie mają w sobie energii i życia...
Żeby móc napisać tę recenzję zerknęłam na odczucia innych czytelników Miecugowa. Okazało się, że są podobne.

Po odłożeniu książki na półkę moja pierwsza myśl była taka, że książka jest do bani. Że nic nie wnosi, nudna, bez sensu, nie przekazuje żadnych wartości i autor nie miał sprecyzowanego celu pisząc „Przypadek”. Że przypadkiem napisał "Przypadek". Ale następnego dnia po przeczytaniu w mojej głowie zaczęły świtać myśli, że wiem o co chodziło w książce i co ona ze sobą niesie.
Wydaje mi się, że większość czytelników, tak samo oceni lekturę jak ja na początku. Albo nawet zrazi się do niej i odłoży ją na półkę doczytując do czterdziestej, może sześćdziesiątej strony. I to jest błąd. Bo nie każda książka musi wprost nieść emocje i przesłanie.

Sama nie bardzo mogę jednoznacznie określić czy książka mi się podobała czy nie. Zdecydowanie zabrakło mi energii w działaniu bohaterów i żywiołowości w pisaniu przez autora. Przeszkadzało mi, że momentami bohaterowie zachowują się irracjonalnie do danej sytuacji. Plusem jest to, że… momentami książkę dobrze się czyta choć tych momentów jest zdecydowanie za mało. 

Moja ocena 
2/6 


Za książkę dziękuję wydawnictwu i panu Patrykowi.


4 komentarze:

 1. nie interesuje mnie zupełnie ten tytuł
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie również książka nie interesuje, ale zauważyłam nowe zdjęcie. Miło Cię zobaczyć, do twarzy Ci w tym kolorku.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam do zabawy - http://biblioteczkamagdalenardo.blogspot.com/2012/07/11-pytan-zabawa-blogowa.html

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad. Chętnie Ciebie odwiedzę.